تبلیغات
سند باد - آیا گرمایش جهانی زمین و سوراخ لایه ازون به هم مرتبطند ؟
سند باد
وبلاگ تخصصی علوم نجوم و ستاره شناسی

مدیر وبلاگ : سند باد !

آیا گرمایش جهانی زمین و سوراخ لایه ازون به هم مرتبطند ؟

یکشنبه 14 تیر 1388  ساعت: 12:45 ب.ظ

13 تیر ماه 1388 (مطلب شماره 185)
گرمایش جهانی و فرسایش لایه ازون، هر دو تهدیدهایی جداگانه، اما مرتبط با هم برای سیاره ما محسوب می شوند. گرم شدن زمین و اثر گلخانه ای، به گرم شدن لایه تحتانی (یا تروپوسفر) جو مربوط است که به دلیل افزایش غلظت گازهایی در جو است که چون سدی در برابر خروج گرما از جو عمل می کنند. در طرف مقابل، سوراخ لایه ازون، مربوط به کمبود ازون در لایه فوقانی جو زمین (استراتوسفر) است و باعث نگرانی جدی شده است چراکه ازون موجود در لایه استراتوسفر زمین، تابش ماورای بنفش رسیده از فضای بیرون که برای گیاهان، جانوران و انسان تهدیدی جدی به حساب می آید را جذب می کند. 

شبیه سازی های کامپیوتری خبر از وجود سوراخی عظیم در لایه ازون و بر فراز قاره قطب جنوب می دهد. عکس از : ناسا

این دو معضل، به طرقی با هم مرتبطند که در اینجا به آنها اشاره ای می کنیم:

- برخی گازهای تولید شده به دست بشر، موسوم به کلوروفلوئورکربن ها (CFC ها)، جاذب گرما بوده و نیز باعث نابودی لایه ازون می شوند. امروزه، این گازها مسئول کمتر از 10% گرم شدن زمین هستند که البته تأثیر آن، بسیار کمتر از نقش گاز اصلی گلخانه ای یعنی دی اکسید کربن است.
- لایه ازون، خود جاذب گرماست و اگرچنانچه تخریب شود، جو فوقانی سرد شده و در نتیجه اثر گرمابخشی بخشی از گازهای دیگر جاذب گرما را خنثی می کند. اما خوشحال نشوید: سرد سدن لایه های فوقانی جو، باعث بروز تغییراتی در آب و هوا می شود که بر روی الگوهای آب و هوایی مناطق با عرض جغرافیایی بالا تأثیرگذار است.
- جذب گرما در لایه های زیرین جو، باعث خروج مقادیر کمتری گرما به فضا می شود و به دنبال آن، لایه فوقانی جو سرد می شود. هر چه میزان این برودت بیشتر شود، روند تخریب لایه محافظ ازون نیز رشد سریعتری به خود می گیرد. 

نمودار رشد نمایی دمای زمین در خلال سالهای 1880 تا 2000

کاهش گازهای مخرب ازون، برای جلوگیری از تخریب بیشتر لایه ازون ضروری است؛ اما حذف این گازها به تنهایی معضل گرمایش زمین را حل نخواهد کرد. از طرفی تلاش ها برای زدودن گازهای گلخانه ای نیز برای جلوگیری از گرم شدن بیشتر زمین، برای بازیابی لایه ازون مفید خواهد بود.  

منبع : اتحادیه دانشمندان نگران 

***منبع:
http://iyanojumjavan.blogfa.com


نوشته شده توسط:سند باد !

ویرایش:--

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو