تبلیغات
سند باد - داستان کشف زحل
سند باد
وبلاگ تخصصی علوم نجوم و ستاره شناسی

مدیر وبلاگ : سند باد !

داستان کشف زحل

دوشنبه 15 تیر 1388  ساعت: 12:06 ب.ظ

14 تیر ماه 1388 (مطلب شماره 186)
زحل، یکی از 5 سیاره ای است که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است (مطلب شماره 16). در واقع، اغلب مثل یک ستاره بسیار درخشان در آسمان شب دیده می شود و به همین دلیل، مردمان باستان برای هزاران سال زحل را می شناختند. بعبارت دیگر؛ گفتن اینکه چه کسی زحل را کشف کرد، غیرممکن است. رومیان نام Saturn را که خدای برداشت محصول و نیز زمان در باورهایشان محسوب می شد را بر آن نهادند؛ درست همانند همان خدایی که در یونان به آن Chronos می گفتند. 

تصویر بی نظیر فضاپیمای کاسینی از چینش اعجاب آور بخشی از حلقه های سیاره زحل. عکس از: ناسا

نخستین رصد زحل از طریق تلسکوپ، در سال 1610 و توسط گالیلئو گالیله به انجام رسید. اولین تلسکوپش آنچنان مبتدی بود که او قادر نشد حلقه های زحل را تشخیص دهد؛ در عوض اینگونه فکر کرد که ممکن است سیاره دارای گوش باشد و یا دو قمر بسیار بزرگ در دو طرف آن وجود داشته باشد. زمانیکه چندین سال بعد بار دیگر زحل را دید، این قمرهای عظیم ناپدید شده بودند، اما در حقیقت این به آن دلیل بود که زاویه حلقه ها نسبت به زمین تغییر کرده بود و آنها از لبه دیده می شدند و بنابراین قابل تشخیص نبودند. 

نقاشی گالیله از زحل در پشت تلسکوپ. او زحل را سیاره ای با دو گوش می پنداشت

ستاره شناس آلمانی کریستین هویگنس، در سال 1659 زحل را رصد کرد و این مشکل را با پی بردن به اینکه بازوهای اطراف زحل، در واقع سیستمی از حلقه ها هستند، حل کرد. او همچنین نخستین کسی بود که بزرگترین قمر زحل یعنی تیتان را مشاهده کرد (در سال 2004، مأموریتی به نام هویگنس بر روی سطح این قمر فرود آمد و برای ساعاتی به انتقال اطلاعات پرداخت). 
تلسکوپ های بهتر و بهتر، کمک کردند تا بفهمیم که حلقه ها در واقع سیستمی از ذرات سنگی و یخی اند و جیوانی کاسینی، 4 قمر بزرگ دیگر زحل به نام های یاپتئوس، رئا، تتیس و دیونه را نیز کشف کرد. نخستین مشاهدات نمای نزدیک از زحل توسط مأموریت پایونیر-11 متعلق به ناسا که در اول سپتامبر 1979 در فاصله 21,000 کیلومتری از فراز ابرهای این سیاره گذر کرد، انجام پذیرفت و نخستین تصاویر نمای نزدیک را نیز به زمین ارسال نمود. فضاپیماهای دیگری نیز تا به امروز به ملاقات زحل رفته اند. ویجرهای 1 و 2، متعلق به ناسا در دهه هفتاد میلادی و فضاپیمای کاسینی که در ژولای 2006 مأموریتش را آغاز کرد و تا به امروز نیز ادامه دارد و حاصل همکاری سازمان های فضایی آمریکا و اروپاست، نام این فضاپیماها می باشد. 

منبع : Universetoday

***منبع:
http://iyanojumjavan.blogfa.com


نوشته شده توسط:سند باد !

ویرایش:--

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو