تبلیغات
سند باد - دهانه یوکاتان؛ بقایای برخوردی که به انقراض نسل دایناسورها انجامید
سند باد
وبلاگ تخصصی علوم نجوم و ستاره شناسی

مدیر وبلاگ : سند باد !

دهانه یوکاتان؛ بقایای برخوردی که به انقراض نسل دایناسورها انجامید

سه شنبه 16 تیر 1388  ساعت: 12:10 ب.ظ

نوع مطلب :علوم پزشکی ،

15 تیر ماه 1388 (مطلب شماره 187)
دهانه یوکاتان را گاه چیکسولوب نیز می نامند؛ دهانه ای حاصل از برخورد یک سیارک با زمین با قطر حدود 180 کیلومتر و عمق تقریبی 10 کیلومتر. این دهانه، 65 میلیون سال پیش و در اثر برخورد یک جسم آسمانی بزرگ - یک سیارک و یا یک دنباله دار - با شبه جزیره یوکاتان و با قدرتی در حدود یک حمله هسته ای، ایجاد شد. بیش از 50% گونه های زیستی زمین شامل تمامی انواع دایناسورها، در نتیجه تغییر اقلیم شدیدی که پس از برخورد بوقوع پیوست، منقرض شدند. آیا می توانید تصور کنید که اگر چنین پدیده ای امروز بوقوع بپیوندد، چه خواهد شد؟ فقط می دانم که نمی خواهم چنین اتفاقی رخ دهد!

نقاشی خیالی از لحظاتی پس از برخورد فاجعه بار یوکاتان در 65 میلیون سال پیش که منجر به انقراض نسل دایناسورها، این اربابان بلامنازع باستانی سیاره زمین شد

دهانه یوکاتان در دهه هفتاد میلادی، در جریان جستجو برای منابع نفتی و توسط گلن پنفیلد کشف گردید. پنفیلد در ابتدا قادر نبود شواهد لازم مبنی بر اینکه چنین پدیده زمین شناختی بخصوصی، در واقع یک دهانه برخوردی است را به دست آوَرَد و بدین ترتیب از ادامه جستجو منصرف گردید. او بالاخره با آلن هیلدبرند ارتباطاتی را برقرار کرد. پنفیلد پس از آن موفق شد نمونه هایی را به دست آورد که مدرکی بر برخوردی بودن منشأ این عارضه زمین شناختی بود. این مدارک شامل کواتز ضربه خورده، تکتیت ها و یک ناهنجاری گرانشی در آن منطقه از زمین بود. آنالیزهای مربوط به ایزوتوپ عناصر تشکیل دهنده سنگ ها و نیز سن سنجی آنها نشان داد که سن دهانه به 65 میلیون سال پیش بازمیگردد. در لبه های این عارضه همچنین می توان حلقه ای از گودال های عظیم آب را مشاهده کرد.
دهانه یوکاتان احتمالاً پس از برخورد جرمی با قطر حدود 10 کیلومتر و با نیرویی در حدود یکصد میلیون مگاتن با زمین ایجاد شده است. این نیرو معادل نیروی نهفته در تمامی جنگ افزارهای هسته ای در حال حاضر در تمام دنیاست! پس از چنین برخوردی ممکن است برای هفته ها زمین نور خورشید را به خود نبیند و شوک حاصل از برخورد نیز احتمالاً سونامی هایی با صدها متر بلندی ایجاد کرده است. در ابتدا دایناسورهای عظیم گیاهخوار از میان رفتند؛ و گوشتخواران نیز می بایست اندکی پس از آنها از بین رفته باشند. باران های اسیدی و آتش سوزی های وسیع سریعاً بوقوع پیوست و سراسر زمین برای سالها در نبردی بین مرگ و زندگی به سر می برد. 

تصویر بالا، تصویری توپوگرافیک از محل دهانه یوکاتان است که همانگونه که مشخص است، با وجود فرسایش شدیدی که روی آن صورت پذیرفته است، همچنان ساختار دوحلقه ای خود که خبر از برخوردی حقیقتاً سهمگین می دهد را حفظ کرده است. عکس پایین، محل برخورد را با دایره مشخص کرده است. امروزه، نیمی از دهانه در خشکی و نیمی از آن در خلیج مکزیک قرار دارد

اهمیت دهانه یوکاتان نبایستی مورد چشم پوشی قرار گیرد چراکه سیر تکامل گونه های زیستی سیاره ما را در یک ضربه شدیداً پرقدرت دچار تغییر کرد. بدون آن ممکن بود دایناسورها برای میلیون ها سال دیگر زنده بمانند و چه کسی می داند که کدام گونه های زیستی تکامل می یافتند تا امروزه سیاره ما تحت اشغال آنان قرار گیرد. شاید انسان ها هیچگاه اربابان این سیاره نمی شدند. 

منبع : Universetoday با اندکی تصرف

***منبع:
http://iyanojumjavan.blogfa.com


نوشته شده توسط:سند باد !

ویرایش:سه شنبه 16 تیر 138812:37 ق.ظ

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو